Po złoto do Wrocławia!

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

ZA20150422 08Od 13 do 15 kwietnia 2015 we Wrocławiu odbywała się jubileuszowa XX edycja  Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016”. W turnieju uczestniczyli najzdolniejsi uczniowie klas trzecich zasadniczej szkoły zawodowej, kształcący się w zawodzie cukiernik, którzy wykazali się największymi umiejętnościami w I etapie szkolnym, a następnie w II etapie wojewódzkim (dla województwa wielkopolskiego odbywał się we Wrześni 13 stycznia 2015r).

Do III etapu ogólnopolskiego zakwalifikował się uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Michał Wośkowiak. Jego opiekunem szkolnym jest pani Magdalena Purgiel – Zadoń, która zajęła się jego przygotowaniem teoretycznym. Natomiast praktykę zawodową zdobywa w cukierni  Państwa Aliny i Jana Kachlickich w Grodzisku Wlkp., gdzie w sposób profesjonalny, pod mistrzowskim okiem pana Ryszarda Wawrzyniaka i pana Macieja Pięty przygotowywał się do części praktycznej.
Pierwszego dnia po uroczystym rozpoczęciu turnieju w Zespole Szkół Zawodowych we Wrocławiu, 21 finalistów z 13 województw przystąpiło do części teoretycznej. Był to test składający się z 30 pytań, opracowany w oparciu o obowiązujący program nauczania ZSZ i z zakresu podanej wcześniej literatury fachowej. Na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 60 min.

Drugiego dnia uczniowie przystąpili do wykonania zadań z części praktycznej. Uczestnicy w ciągu 8 godzin mieli do wykonania:

  • tort o wadze nie większej niż 3kg
  • 6 szt. ciastek bankietowych o masie ok. 100g/1 szt. (jedno ciastko podlegało ocenie organoleptycznej)
  • 5 figurek z marcepana lub masy plastycznej
  • eksponat z karmelu lub czekolady (nasz uczeń wybrał karmel)
  • prezentacja wykonanych wyrobów

Ocenie podlegały poszczególne etapy pracy młodzieży oraz efekt końcowy. Jury podkreśliło, że tegoroczna edycja jest na bardzo wysokim poziomie i niejeden cukiernik mógłby się uczyć od młodych uczniów. Byli pod ogromnym wrażaniem zdolności i umiejętności uczestników turnieju.

Trzeciego dnia odbyło się uroczyste zakończenie turnieju, w zabytkowych salach ratusza wrocławskiego. Odbyła się także wystawa prac młodych cukierników, oraz piekarzy. Zgromadzeni goście, sponsorzy, uczniowie i ich opiekunowie, rzemieślnicy mogli podziwiać prawdziwe dzieła sztuki. Wszyscy w napięciu oczekiwali na ogłoszenie wyników. Najlepszym uczniem w Polsce, w zawodzie cukiernik w roku 2015 został nasz uczeń Michał Wośkowiak. W ocenach i punktacji pozostawił swoich rywali daleko z tyłu. Otrzymał on medal, puchar, liczne gratulacje, atrakcyjne nagrody i wartościowe upominki. Tym samym on i laureaci sześciu pierwszych miejsc mogą być zwolnieni ze zdawania jednego z etapów egzaminu czeladniczego.
Wszystkim zwycięzcom, a w szczególności Michałowi gratulujemy tak wielkiego sukcesu, oraz życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

Trzydniowy pobyt we Wrocławiu to nie był tylko czas na naukę i pracę. Młodzież, która zjechała się z całej Polski, miała również okazję zwiedzić to piękne miasto, oraz wspólnie zintegrować się. Uczniowie bardzo szybko zaprzyjaźnili się ze sobą, wymienili doświadczeniami. Rzucało się  w oczy, że nie było między nimi rywalizacji tylko zwykła współpraca. Bez wątpienia jubileuszowa XX edycja  Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik wzbogaciła nie tylko młodych ludzi o nową wiedzę i umiejętności, ale również o niezapomniane wrażenia. Niewątpliwie Michał Wośkowiak wpisuje się chlubnie w historię naszej szkoły i przyczynił się  do rozsławienia jej imienia w Polsce.
Opracowała: Magdalena Zadoń